Wywiad z Panem Maciejem Bednarko – kandydatem na burmistrza Grajewa, cz.3
Panie Maćku, czy raczej: Brutusie…
Tak był uprzejmy mnie nazwać Pan Latarowski w rozmowie z dziennikarzem TVN-u, ale porównanie to uważam za nietrafione. Brutus uczestniczył w zamordowaniu Cezara, a ja dążę do zapewnienia mojemu konkurentowi zasłużonego odpoczynku po dziewięciu latach dźwigania odpowiedzialności za miasto. To jednak zasadnicza różnica.
Trochę to złośliwe.
Ja tak nie uważam. Podkreślałem to już w pierwszym wywiadzie z Panią, że mam duszę sportowca i staram się grać fair play, chociaż u rywala widzę odmienne podejście.
Siłą rzeczy urzędujący burmistrz ma przewagę instytucjonalną nad rywalami. Gorzej, gdy tej przewagi nadużywa, realizując część swojej kampanii za pieniądze grajewskiego podatnika. Konkretny przykład – moim zdaniem „Gazeta Grajewska” stała się tubą propagandową Pana Latarowskiego. Jest ona szeroko kolportowana, więc wiecie Państwo o czym mówię. A może by tak w ostatnim przedwyborczym numerze (o ile będzie) przynajmniej jedną stroniczkę przeznaczyć na wypowiedzi radnych, o konkurencie nie wspominając?
Na razie ma Pan zaproszenie do debaty.
Obiecywałem sobie, że w tej ostatniej fazie kampanii wyborczej skupię się na sprawach programowych i pominę utarczki personalne, ale tak się do końca nie da. Proszę mi to wybaczyć.
Doskonale rozumiem intencję – odzyskanie inicjatywy w sytuacji, gdy uzyskało się dużo niższy od spodziewanego wynik w wyborach na burmistrza i wykazanie się siłą sprawczą (pozostawiam bez komentarza sam sposób komunikowania o debacie i próbę postawienia mnie w sytuacji przymusowej, bo to jednak sprawa wtórna).
Co więcej – klęską skończyła się też dla Pana Latarowskiego rywalizacja o mandat radnego miejskiego w okręgu wyborczym nr 6 w Grajewie (trzeci wynik - 96 głosów, wobec 132, które zdobył Pan Krzysztof Gutowski i 125 Pana Roberta Lipskiego).
Tylko dlaczego mam się wpisywać w ten plan?
- Nie uzyskałem odpowiedzi na pytania postawione w poprzednim wywiadzie, między innymi, czy jest prawdą, że Pan Latarowski wysłał przed wyborami pismo do służb mundurowych dyskredytujące kontrkandydata (czy też kontrkandydatów?). 20 marca 2024r. zwróciłem się do Urzędu Miasta Grajewo o udostępnienie tego tekstu w trybie dostępu do informacji publicznej. Niestety, sprawa została uznana za skomplikowaną, a odpowiedź jest przewlekana - wyznaczono termin „do dnia 17 maja 2024r.” W każdym razie odpowiedź ta potwierdza, że takie pismo z Urzędu wyszło. Jeżeli Pan Latarowski nie ma nic do ukrycia, to czego się obawia?
- Bez żadnej odpowiedzi pozostały też miażdżące w swojej treści argumenty przedstawione przez Pana posła Gwiazdowskiego 4 kwietnia 2024r. w reakcji na agresywny atak personalny podjęty przez Pana Latarowskiego 26 marca 2024r. (wystąpienia są dostępne na stronie e-Grajewo.pl). Pytanie: na ile sensowne jest debatowanie z człowiekiem, który ignoruje fakty i którego nie stać na proste „przepraszam”?
Podsumowując: nie przyjmuję oferty udziału w debacie. Obydwaj pracujemy w Grajewie prawie całe dorosłe życie, mamy konkretny dorobek i wyraziste osobowości. Kilkuminutowe wystąpienia niczego tutaj nie zmienią. Wszystko jest w rękach Wyborców.
Czy takie podejście nie narazi Pana na zarzut lekceważenia opinii publicznej, której część na pewno takiego starcia oczekuje?
Na pewno są osoby żądne widowiska. Najlepiej bogatego w zwroty akcji starcia gladiatorów…
Moja koncepcja jest inna. Proponuję organizację dwóch osobnych spotkań programowych. Na moje zapraszam Państwa serdecznie w najbliższą środę 17 kwietnia 2024r. do Dworku VICTORIA (ul. mjr. Jana Tabortowskiego 7, początek godz. 18.00).
Nie zakładam transmisji on-line, ale z całą pewnością obszerne fragmenty będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Da to większą możliwość prezentacji zamierzeń oraz ograniczy wszelkie ryzyka. Wydaje mi się, że jest to poważniejsze potraktowanie Wyborców niż uczynienie z części z nich obserwatorów wyreżyserowanego show. Deklaruję, że podejmę próbę odpowiedzi na wszystkie pytania. Podkreślam tylko, że nie jestem specjalistą we wszystkich dziedzinach i takiego nie udaję, a rola burmistrza to zarządzanie strategiczne w skali miasta.
Panie Maćku, program Pańskiego Komitetu skupia się wokół takich haseł, jak: przedsiębiorczość i rozwój, porozumienie i współpraca, bezpieczeństwo, rewitalizacja. Jakie treści się za nimi kryją?
Cały czas podkreślam, że burmistrz nie jest cudotwórcą i nie decyduje o „zielonym ładzie”, dyrektywach Unii Europejskiej etc. Ma jednak mocną pozycję, bo jego władza pochodzi z wyboru powszechnego. Mówiłem już wielokrotnie, że dla mnie szczególnie ważne są kierunki rozwoju wynikające z projektu „Strategii rozwoju Miasta Grajewo na lata 2024-2032”, który powstawał przy moim udziale. Przyjęcie ostatecznej wersji tego dokumentu planowane jest na wrzesień 2024r., mamy więc jeszcze sporo czasu, żeby wspólnie nad nim popracować.
Jak Pan rozumie przedsiębiorczość i rozwój?
Jeśli Pani pozwoli będę używał pewnych skrótów myślowych, żeby nie zanudzić odbiorców.
Przedsiębiorczość
Wszyscy zależymy od procesów zachodzących w gospodarce. Od tego zależą wpływy budżetowe, ilość miejsc pracy i zamożność rodzin. Dlatego w swoim programie na pierwszym miejscu stawiam rozwój lokalnych firm i szeroko rozumianej aktywności gospodarczej. To też szansa na powstrzymanie odpływu młodych ludzi i zwiększenie atrakcyjności naszego miasta dla podmiotów z zewnątrz.
Co konkretnie mam na myśli:
- zamrożenie stawek podatków lokalnych dla firm,
- lepsze wykorzystanie potencjału terenów inwestycyjnych leżących w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na terenie Grajewa,
- kontynuowanie inwestycji infrastrukturalnych (sieci, drogi etc.),
- otoczenie specjalną opieką firm, które rozpoczynają działalność (we współpracy z organizacjami pozarządowymi, instytucjami i agendami rządowymi oraz samorządowymi),
- uproszczenie procedur biurokratycznych będących w gestii burmistrza, które dotyczą przesiębiorców (wiele już w tym kierunku zrobiono, ale należy te działania kontynuować),
- organizacja szkoleń, warsztatów oraz kursów biznesowych, co pobudzi rozwój lokalnej przedsiębiorczości (we współpracy z instytucjami powiatowymi oraz z organizacjami pozarządowymi).
Rozwój jest zdecydowanie szerszym pojęciem, które mieści też oczywiście wszystko to, o czym mówiłem wcześniej. Dodałbym do tego jeszcze:
- dbałość o rozwój szkół i przedszkoli. Nie zgadzam się z tymi, którzy uważają, że potrzeby szkół były w ostatnich latach niedostrzegane. Około 40% budżetu miasta to wydatki oświatowe. Należy w mądry sposób te potężne nakłady wykorzystać. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, gdyż ukończyłem prawo, ale wykorzystam wiedzę ekspercką, a wszelkie zmiany będą następowały przy udziale tych, których dotyczą, przy zachowaniu autonomii i podmiotowości społeczności szkolnych,
- budowa nowego żłobka – poprawiłoby to sytuację młodych rodzin, a jednym ze skutków mógłby być wzrost dzietności oraz zwiększenie aktywności zawodowej młodych matek,
- wspieranie rozwoju kultury, tak w wymiarze instytucjonalnym, jak i poprzez pomoc dla oddolnych inicjatyw społecznych,
- pielęgnowanie tradycji historycznych (nie ma rozwoju bez pamięci o własnej przeszłości),
- rozwój sportu, szczególnie poprzez aktywizację sportową wszystkich generacji, rozwój sportu masowego, ale również rozbudowę infrastruktury – poza dokończeniem budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 za ważne zadanie uważam modernizację stadionu miejskiego (oświetlenie, zaplecze socjalne, dostosowanie dla potrzeb organizacji imprez masowych typu koncerty),
- wspieranie wszelkich inicjatyw służących rozwojowi osobistemu mieszkańców Grajewa.
Za szczególnie ważne dla rozwoju Grajewa w następnych latach uważam też wykorzystanie szans związanych z budową jednostki wojskowej.
Tutaj muszę Panu przerwać, gdyż przyjęliśmy zasadę szanowania czasu naszych odbiorców. Jaki konkretny wymiar będzie miało hasło “porozumienie i współpraca”?
Przede wszystkim będzie to dobra i konstruktywna współpraca z nową Radą Miasta Grajewo. Jej skład jest już znany. Wszystkim Państwu Radnym składam w tym miejscu serdeczne gratulacje i zapewniam, że możecie liczyć z mojej strony, o ile zostanę burmistrzem, na pełne partnerstwo.
Skład władz wykonawczych Powiatu Grajewskiego i samorządu wojewódzkiego dopiero się kształtuje, ale i tam rozstrzygnięcia mogą być da nas bardzo dobre. Gratuluję rekordowego wyniku Panu staroście Waldemarowi Remfeldowi, z którym zawsze potrafiliśmy znaleźć wspólny język. A w Sejmiku Województwa Podlaskiego mamy sojuszników w osobach sprawdzonych w działaniu radnych: Pani Wandy Mieczkowskiej, Pana Wojciecha Grochowskiego i Pana marszałka Artura Kosickiego (gratuluję Państwu sukcesu wyborczego).
Zdarzyło mi się kiedyś grać w piłkę nożną z obecnym premierem, co nie dowodzi jednak, że mam szerokie znajomości w Warszawie, będę jednak takich kontaktów, dla dobra wspólnego, szukał i partnerami będą dla mnie wszyscy, dla których ważny jest rozwój Grajewa.
W wielu gminach na terenie Powiatu Grajewskiego następuje zmiana generacyjna. Do głosu dochodzi nowe pokolenie, które chce mieć większy wpływ na kształt lokalnej polityki. Uważam, że możemy stworzyć silną drużynę, która skuteczniej zadba o wspólne interesy, na przykład poprzez wzmocnienie naszej pozycji w Związku Komunalnym Biebrza i w Spółce BIOM, która ma duży wpływ na lokalną gospodarkę odpadami.
Najważniejsza będzie jednak dla mnie zawsze współpraca z Państwem – moimi Wyborcami. Będę wsłuchiwał się w Państwa opinie i będę prosił o głos doradczy, szczególnie w tak ważnych sprawach, jak przebudowa dróg i linii kolejowej w granicach miasta.
Jakie będą Pańskie priorytety w sferze bezpieczeństwa?
Na pierwszym miejscu stawiam modernizację oczyszczalni ścieków. Powinna ona być przeprowadzona w takiej skali, aby zapewnić nam bezpieczeństwo ekologiczne na następnych 20-30 lat. Ostatnia przebudowa oczyszczalni miała miejsce 20 lat temu, a nasze miasto, pomimo pewnego regresu demograficznego jest w dynamicznym rozwoju. Nowe bloki i domy – to również większy strumień ścieków.
Z innych priorytetów wymieniłbym:
- dbałość o dalszy rozwój zakładów i spółek miejskich zawiadujących gospodarką komunalną (chodzi tutaj między innymi o tak ważne sprawy, jak: jakość wody, bezpieczeństwo energetyczne, jakość utrzymania letniego i zimowego dróg),
- dalsze wspieranie budownictwa wielorodzinnego (własne mieszkanie to fundament bezpieczeństwa rodzin),
- kontynuowanie współpracy z zarządcami dróg, takimi jak: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Wojewódzki Zarząd Dróg, Powiatowy Zarząd Dróg (wiele dróg położonych w granicach miasta jest zarządzanych przez inne podmioty),
- dalsze uzupełnianie infrastruktury drogowej i chodników,
- wsparcie dla grajewskiej służby zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem Szpitala Ogólnego w Grajewie (współpraca z władzami Powiatu Grajewskiego),
- wsparcie działań Policji, Straży Pożarnej (ze szczególnym uwzględnieniem własnej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej) i Wojska; współpraca w zakresie zapewnienia skutecznej reakcji związanej z sytuacjami kryzysowymi.
Nie wyczerpuje to oczywiście zagadnienia.
Panie Maćku, co zamierza Pan zdziałać w zakresie rewitalizacji?
Przede wszystkim chciałbym dokończyć rewitalizację centrum Grajewa. Wiele już zrobiliśmy, ale plany są bardzo ambitne.
Z punktu widzenia osób korzystających z naszego „dworca” szczególnie ważne jest urządzenie centrum przesiadkowego z prawdziwego zdarzenia. Na szczęście remont samego dworca kolejowego to już problem nowego właściciela, czyli PKP, ale będziemy oczywiście te działania wspierać. Dotąd była to własność Skarbu Państwa, będąca pod opieką Pana Starosty.
Przez rewitalizację rozumiem też rozwój terenów zielonych poprzez tworzenie parków, ogrodów miejskich, stref rekreacji oraz zachęcanie do ekologicznych inicjatyw społecznych. Poprawi to jakość życia nas wszystkich.
Szczególnie ważna jest też dla mnie rewitalizacja społeczna. Mam tutaj bardzo dobre rozeznanie potrzeb, gdyż wiele lat pracowałem w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Grajewie. Będę inicjował i wspierał działania służące aktywizacji osób starszych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Podsumowując: mój program wyborczy zakłada dynamiczny rozwój Grajewa jako miasta przyjaznego mieszkańcom, bezpiecznego i dbającego o środowisko naturalne. Będę dążył do promowania przedsiębiorczości, rewitalizacji oraz zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, edukacji, kultury, tradycji, sportu i rekreacji. Jestem przekonany, że wspólnym wysiłkiem możemy uczynić Grajewo jeszcze lepszym miejscem do życia.
Panie Maćku, które z postulatów zawartych w programach konkurentów z pierwszej tury wyborów uważa Pan za szczególnie interesujące (proszę o wskazanie po jednym).
Na początek gratuluję wszystkim Państwu wyników i determinacji. Wydaje mi się, że wspólnie zaktywizowaliśmy naszą społeczność do działań na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów.
Bardzo dobry wynik wyborczy Pani Barbary Ciszewskiej może świadczyć o oczekiwaniu znacznej części Wyborców na większy udział kobiet w zarządzaniu miastem. Już na etapie wyborów działałem w tym kierunku - 60% spośród osób zgłoszonych przez mój Komitet do Rady Powiatu stanowiły kobiety, podobnie zgłosiliśmy 6 kandydatek na 13 okręgów w wyborach do Rady Miasta Grajewo. Wiele z nich to młode osoby, które dopiero wchodzą do działalności publicznej.
Co do haseł i postulatów wyborczych:
- w programie Pani Ciszewskiej za bardzo uzasadnione uważam dążenie do zwiększenie budżetu obywatelskiego – będę działał w tym kierunku,
- Pan Marcin Rutkowski słusznie zwrócił uwagę na opłakany stan sali konferencyjnej Urzędu Miasta Grajewo. Remont całego budynku uważam za konieczny, tak ze względu na standardy obsługi interesantów, ale również dla bezpieczeństwa przechowywanych dokumentów.
A które z haseł Pana Latarowskiego najbardziej do Pana przemawia?
Najbardziej przemawia do mnie przesłanie z jednej z ulotek: „To będzie najlepsza kadencja samorządu Miasta Grajewo”. Zgadzam się, ale z jednym zastrzeżeniem – pod warunkiem, że Państwo Wyborcy mnie wybierzecie na Burmistrza Grajewa w dniu 21 kwietnia 2024r.
Dziękuję za rozmowę.
Ja również dziękuję, a Wszystkich Państwa proszę o poparcie i o Wasze głosy. Przyszłość naszego miasta jest w Waszych rękach.
Rozmawiała
Krystyna Wyszoumirska